EURO Excellence in Practice Award Finalists and Winners

2019 (Videos)

  • Natalie Epstein, José Correa, Rafael Epstein, Juan Escobar, Ignacio Rios, Bastián Bahamondes, Carlos Bonet, Nicolás Aramayo, Martin Castillo, Andres Cristi, Boris Epstein - School Choice in Chile
  • Rajeev Namboothiri, Srinivas Bollapragada, Babu Narayanan, Guillaume Camard, Ahmed Khattab - Optimal Scheduling of Field Resources for Power Plant Outages
  • Tugce Martagan, Yesim Koca, Ivo Adan, Bram van Ravenstein, Marc Baaijens, Oscar Repping - Operations Research Improves Biomanufacturing Efficiency at Merck Sharp & Dohme
  • Christian Weckenborg, Karsten Kieckhäfer, Thomas Spengler, Patricia Bernstein - The Volkswagen Pre-Production Center Applies OR to Optimize Capacity Scheduling
  • Janis Sebastian Neufeld, Kirsten Hoffmann, Martin Scheffler, Felix Tamke, Udo Buscher - An Efficient Hybrid Column Generation Approach for Practical Railway Crew Scheduling with Attendance Rates
  • Yves Lucet, Warren Hare - Towards optimal alignment design for road construction - Using Optimization to Design Safe Roads at Minimal Cost [WINNER]

Jury: Erik Demeulemeester (chair), John Poppelaars, Ruth Kaufman, Jakub Mareček, Sanne Wøhlk

2018 (Videos)

  • Martin Bichler, Douglas Ferrell, Vladimir Fux, Jacob Goeree - A combinatorial exchange for fishery access rights [WINNER]
  • Guillermo Durán, Mario Guajardo, Denis Saure - Scheduling the South American qualifiers to the 2018 FIFA World Cup by integer programming
  • Valentina Ferretti, Elisa Gandino - Operational research as a driver for rural regeneration
  • Martina Fischetti, Jesper Runge Kristoffersen, Michele Monaci, David Pisinger - The OR revolution in Vattenfall BA Wind
  • David Lane, Eileen Munro, Elke Husemann - Blending systems thinking approaches for organisational analysis: reviewing child protection in England
  • Sascha Wörz, Michael Schmid, Heinz Bernhardt - An efficient algorithm for milk transport logistic optimization developed for the dairy industry enterprise Zott SE & Co. KG

Jury: Ulrich Dorndorf (chair), Erik Demeulemeester, John Poppelaars, Karl Dörner, Adam Ouorou

2016 (Videos)

  • Christian Artigues, Emmanuel Hébrard, Pierre Lopez, Gilles Simonin - Scheduling Scientific Experiments for Comet Exploration on the Rosetta/Philae Mission
  • Andreas Fügener, Jens O. Brunner, Armin Podtschaske - Duty and Workstation Rostering Considering Preferences and Fairness: A Case Study at a Department of Anaesthesiology
  • Kerem Akartunali, Euan Barlow, Matthew Revie, Diclehan Tezcaner-Öztürk, Evangelos Boulougouris, Sandy Day - A Novel Framework of Simulation and Optimisation for Offshore Wind Farm Installation Logistics at SSE and SPR
  • Tobias Harks, Felix G. König, Jannik Matuschke, Alexander T. Richter, Jens Schulz - An Integrated Approach to Tactical Transportation Planning
  • Thorsten Koch, Benjamin Hiller, Marc E. Pfetsch, Lars Schewe, Dagmar Bargmann, Mirko Ebbers, Armin Fügenschuh, Björn Geißler, Ralf Gollmer, Uwe Gotzes, Christine Hayn, Nina Heinecke, Holger Heitsch, René Henrion, Jesco Humpola, Imke Joormann, Veronika Kühl, Thomas Lehmann, Ralf Lenz, Hernan Leövey, Alexander Martin, Radoslava Mirkov, Andris Möller, Antonio Morsi, Antje Pelzer, Werner Römisch, Jessica Rövekamp, Martin Schmidt, Rüdiger Schultz, Robert Schwarz, Jonas Schweiger, Klaus Spreckelsen, Claudia Stangl, Marc C. Steinbach, Isabel Wegner-Specht, Bernhard M. Willert - Evaluating Gas Network Capacities [WINNER]
  • Karin Thörnblad - Using Mathematical Optimization for Scheduling Heat Treatment Production

Jury: Ton de Kok (chair), Ulrich Dorndorf, Erik Demeulemeester, Marco Laumanns, Markus Bohlin

2015

  • Ibrahim H. Osman, Abdel Latef Anouze, Zahir Irani, Baydaa Al-Ayoubi, Habin Lee, Asım Balcı, Tunç Medeni, Vishanth Weerakkody - A Novel Analytic Framework for Sustainable Development of Electronic Government Services from Stakeholders’ Perspectives
  • Willem van Jaarsveld, Twan Dollevoet, Rommert Dekker - Spare Parts Inventory Control for an Aircraft Component Repair Shop
  • Jesse O’Hanley - Let a River Run through It: Optimising River Connectivity Restoration [WINNER]
  • Z. Caner Ta¸skın, Semra Agrali, Ali Tamer Unal, Vahdet Belada, Filiz Gokten-Yilmaz - Mathematical Programming-Based Sales and Operations Planning at Vestel Electronics
  • Simon Martin - Strategic Airport Capacity Management
  • Patrik Flisberg, Mikael Rönnqvist, Gunnar Svenson - Calibrated Route Finder — for Improved Transport Efficiency

Jury: Luca Gambardella (chair), Ton de Kok, Ulrich Dorndorf, Marco Laumanns, Sue Merchant

2013

  • Gaurav Singh, Rodolfo Garcia-Flores, Andreas Ernst, Palitha Welgama, Meimei Zhang, Kerry Munday - Medium-Term Rail Scheduling for an Iron Ore Mining Company
  • Peter Gritzmann, Andreas Brieden, Steffen Borgwardt - Geometric Clustering for the Consolidation of Farm and Woodland [WINNER]
  • Daniele Vigo, Claudio Caremi, Angelo Gordini, Sandro Bosso, Giuseppe D’Aleo, Beatrice Beleggia - SPRINT: Optimization of Staff Management for Desk Customer Relations Services

Jury: Gautier Stauffer (chair), Luca Gambardella (chair), Ton de Kok, Nadia Brauner, Jörg Rambau, Marco Laumanns

2012

  • Felipe Caro, Jérémie Gallien - Clearance Pricing Optimization at Zara
  • Stephan Westphal - Scheduling the German Basketball League
  • Thierry Benoist, Frédéric Gardi, Antoine Jeanjean - Optimization of advertisement revenue for the French TV group TF1
  • Daniele Vigo, Claudio Caremi, Angelo Gordini, Sandro Bosso, Giuseppe D’Aleo, Beatrice Beleggia - SPRINT: Optimization of Staff Management for Desk Customer Relations Services
  • Mikael Rönnqvist, Patrik Flisberg, Mikael Frisk - Logistic planning using DSS FlowOpt [WINNER]
  • Kees Roos, Dick den Hertog, Ruud Brekelmans, Carel Eijgenraam - Flood Prevention by Optimal Dike Heightening

Jury: Michel Bierlaire (chair), Gautier Stauffer, Luca Gambardella (chair), Ton de Kok, Richard Hartl, Ana Aviana

2010

  • Mikael Rönnqvist, Patrik Flisberg, Stefan Nilsson - Billerud optimizes its bleaching process using online optimization
  • Milind Tambe, Fernando Ordonez, Manish Jain, Christopher Kiekintveld, Jason Tsai, Shyamsunder Rathi, James PIta - Game Theory for Security: Lessons Learned from Deployed Applications
  • Pinar Keskinocak, Faramroze Engineer, Larry Pickering - Catch-Up Scheduling for Childhood Vaccination [WINNER]
  • George Nenes, Sofia Panagiotidou, George Tagaras - Inventory management of multiple items with irregular demand: A case study
  • Michael Pidd, Dave Worthington, Stephan Onggo, Didier Soopramanien - Modelling Performance Appraisal and Career Development in the European Commission
  • Guillermo Duran, Rafael Epstein, Cristian Martinez, Gonzalo Zamorano - Quantitative Methods for a New Configuration of Territorial Units in a Chilean Government Agency Tender Process

Jury: M. Grazia Speranza (chair), Michel Bierlaire, Edmund Burke, Richard Eglese, Oli B.G. Madsen

2009

  • Mikael Rönnqvist - Operations Research Improves. Efficiency in Home Care
  • Guillermo Duran, Mario Guajardo, Jaime Miranda, Denis Saure, Sebastián Souyris, Andrés Weintraub, Rodrigo Wolf - Scheduling the Chilean soccer league by integer programming
  • Marco Lübbecke, Wiebke Höhn, Felix G. König, Rolf Möhring - Sequencing and scheduling in coil coating with shuttles
  • Nico van Dijk, René Haijema, Wim De Kort, Nikky Kortbeek, Cees Th. Smit Sibinga, Jan Van Der Wal - Blood platelet optimization at blood banks
  • S. Raghavan, Robert Day - Fair payments for efficient allocations in public sector combinatorial auctions
  • Carlo Mannino, Alessandro Mascis - Optimal real-time traffic control in metro stations [WINNER]

Jury: Geir Hasle (chair), M. Grazia Speranza, Stavros Zenios, Edmund Burke, Oli B.G. Madsen

2007

  • Dennis Huisman - A column generation approach for the rail crew rescheduling problem
  • Giorgio Fasano - A MIP Approach for some Practical Packing Problems: Balancing Constraints and Tetris-like Items
  • Jörg Doege, Max Fehr, Juri Hinz, Hans-Jakob Lüthi, and Martina Wilhelm - Risk Management in Power Markets [WINNER]
  • Cristobal Miralles, José P. Garcia-Sabater, Carlos Andres - Branch and Bound Procedures for solving the Assembly Line Worker Assignment and Balancing Problem. Application to Sheltered Work Centres for Disabled
  • Nina Linn Ulstein, Marielle Christiansen, Roar Grønhaug, Nick Magnussen, Marius M. Solomon - Elkem Uses Optimization in Redesigning Its Supply Chain
  • Gilbert Owusu, Christos Voudouris, Raphael Dorne - FOS: An Advanced Planning and Scheduling Suite for Service Operations

Jury: Stefan Voss (chair), Geir Hasle, M. Grazia Speranza, Stavros Zenios, Ángel Corberán

2006

  • David Morton, Feng Pan, Kevin Saeger - Models for Nuclear Smuggling Interdiction
  • Goutam Dutta, Robert Fourer - An Optimization Based Decision Support System for Strategic and Operational Planning in Process Industries
  • Stavros Zenios, Andrea Consiglio, Flavio Cocco - www.Personal_Asset_Allocation [WINNER]
  • Carlo Mannino, Stefano Smriglio - Planning the analog to digital migration in terrestrial broadcasting networks

Jury: Gautam Mitra (chair), Stefan Voss, Jitka Dupacova, Catherine Roucairol, Paolo Toth

2004

not attributed

Jury: Moshe Kress (chair), José Soeiro Ferreira, Robert Green, Luca Neralic, Marc Pirlot, Fred Wenstop, Jacek Zak

2003

  • Christos Voudouris, Gilbert Owusu, Raphael Dorne, Cedric Ladde, Botond Virginas - ARMS: An Automated Resource Management System for British Telecommunications plc
  • Bert De Reyck, Zeger Degraeve - Broadcast Scheduling for Mobile Advertising
  • Mikael Rönnqvist, Patrik Eveborn, Patrik Flisberg - Laps Care: an Operational System for Staff Planning in Home Care [WINNER]

Jury: Mike Pidd (chair), Jaume Barceló, Rui Guimarães, Bart. M. Lambrecht, Theodor Stewart, Cathal Brugha

2001

  • Mikael Rönnqvist, David Bredström, Jan T. Lundgren, Andrew Mason - Supply Chain Optimization in the Pulp Mill Industry [WINNER]
  • Eva Labro, Zeger Degraeve, Filip Roodhooft - Total Cost of Ownership Purchasing of a Service: Airline Selection at Alcatel Bell
  • Benjamin Jansen, Pieter C. J. Swinkels, Geert J. A. Teeuwen, Babette L. E. van Antwerpen - de Fluiter - Operational Planning of a Large-Scale Multi-Modal Transportation System

Jury: Bernhard Fleischman (chair), Martine Labbé, Silvano Martello, Paul Stähly, Steef van de Velde


The prize was renamed and, prior to 2001, was known as the EURO Prize for the Best Applied Paper.

2000

  • Dick den Hertog, Peter Stehouwer - Optimising colour picture tubes: a novel approach for high-cost nonlinear programming [WINNER]

1998

  • Cécile Arondel, Philippe Girardin - Sorting farming systems on the basis of their impact on ground water quality [WINNER]

1997

  • Zeger Degraeve, Linus Schrage - HOP: A Software Tool for Production Scheduling at Bridgestone/Firestone Off-The-Road [WINNER]

1995

  • Dag Wedelin - An Algorithm for Large Scale 0-1 Integer Programming with Application to Airline Crew Scheduling
  • Nissan Levin, Jacob Zahavi, Morris Olitsky - AMOS: Probability-Driven, Customer-Oriented Decision Support System for Target Marketing of Solo Mailings [WINNER]
  • Hirotaka Nakayama, Kazuyoshi Kaneshige, Shinji Takemoto, Yasuo Watada - An Application of Multi-Objective Programming Technique to Construction Accuracy Control of Cable Stayed Bridge


Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 International License and the GNU Free Documentation License (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

Privacy Policy.

EURO-Online login

 

Sign Up for e-Newsletter

 

EURO Publications