View the program in our Progressive Web App

Full PDF program (as of Sat Jan 29 17:18:23 2022) - including last minute changes
Addendum (PDF) (as of Mon Jul 12 07:28:26 2021) - contains modifications to the official pdf program
Full online program (Warning: Heavy to load, be patient...)
Specific time:
Stream:

Program

Sunday

Sunday, 17:30-19:00

SF-01: Opening Session
Stream: Opening and Closing
Room: Bulding A, Amphitheatre
Chair(s): Nikolaos Matsatsinis, Rudolf Vetschera

Monday

Monday, 8:30-10:00

MA-03: Sustainable Supply Chains (on-site)
Stream: Sustainable Supply Chains
Room: Bulding A, Room 3A
Chair(s): Efthymios Katsoras

MA-24: Recent Results in Global Optimization 1
Stream: Global Optimization
Room: Virtual Room 24
Chair(s): Mario Alberto Mendoza Villalba

MA-27: Prescriptive Analytics in Service Routing
Stream: Analytics in Service Management
Room: Virtual Room 27
Chair(s): Ninja Soeffker

MA-28: Data Science and Analytics - Methodology III
Stream: Data Science and Analytics (contributed)
Room: Virtual Room 28
Chair(s): Maeng Daeju

MA-32: Decision Support in Investment Management & Banking 1
Stream: Multiple Criteria Decision Analysis
Room: Virtual Room 32
Chair(s): Panos Xidonas

MA-33: MCDA Methods 3
Stream: Multiple Criteria Decision Analysis
Room: Virtual Room 33
Chair(s): José Rui Figueira

MA-34: Machine Learning and Combinatorial Optimization I
Stream: Combinatorial Optimization
Room: Virtual Room 34
Chair(s): Gianni A. Di Caro, Matteo Salani

MA-37: OR for DNA sequences
Stream: OR in Computational Biology, Bioinformatics and Medicine
Room: Virtual Room 37
Chair(s): Artur Laskowski

MA-44: Optimization in Manufacturing and Mainetance
Stream: Engineering Optimization II
Room: Virtual Room 44
Chair(s): Wolfgang Achtziger

Monday, 10:30-12:00

MB-01: Dynamics and Games 3
Stream: Dynamics and Games
Room: Bulding A, Amphitheatre
Chair(s): Alberto Pinto

MB-02: Flexible shop scheduling problems
Stream: Scheduling and Project Management
Room: Bulding A, Room A5
Chair(s): Pierre Lopez, Laurent houssin

MB-06: Mixed Integer Linear Programming for resource allocation
Stream: Mixed Integer Linear Programming
Room: Building Δ, Room Δ103
Chair(s): Rosario Scatamacchia

MB-23: Emerging Trends in Derivative-free Optimization
Stream: Derivative-free Optimization
Room: Virtual Room 23
Chair(s): Ana Luisa Custodio, Lindon Roberts

MB-27: E-Fulfillment
Stream: Analytics in Service Management
Room: Virtual Room 27
Chair(s): Charlotte Köhler

MB-30: Information Systems and OR
Stream: Information Systems and Software for OR
Room: Virtual Room 30
Chair(s): Andrea Bernardi

MB-31: Fuzzy Multicriteria Optimization: Methods and Applications
Stream: Multiobjective Optimization
Room: Virtual Room 31
Chair(s): Manuel Díaz-Madroñero, Mariano Jimenez-Lopez

MB-32: Decision Support in Investment Management & Banking 2
Stream: Multiple Criteria Decision Analysis
Room: Virtual Room 32
Chair(s): Michalis Doumpos

MB-33: MCDA Methods 4
Stream: Multiple Criteria Decision Analysis
Room: Virtual Room 33
Chair(s): Makbule Kandakoglu

MB-34: Scheduling models and algorithms
Stream: Combinatorial Optimization
Room: Virtual Room 34
Chair(s): Alessandro Agnetis

MB-35: Vehicle routing I
Stream: Combinatorial Optimization
Room: Virtual Room 35
Chair(s): M. Grazia Speranza

MB-36: Performance Assessment and Benchmarking
Stream: Multiobjective Combinatorial Optimization
Room: Virtual Room 36
Chair(s): Andreia Guerreiro

MB-38: Healthcare Logistics and Services
Stream: ORAHS: OR in Health and Healthcare
Room: Virtual Room 38
Chair(s): Roberto Aringhieri

MB-43: Stochastic models in inventory, emergency departments and blood donation
Stream: Stochastic Modeling in Health Care
Room: Virtual Room 43
Chair(s): Martina Doneda

MB-44: How OR became my business: OR users speak out
Stream: Practice of OR (Making an Impact)
Room: Virtual Room 44
Chair(s): Michele Quattrone, Ruth Kaufman

MB-48: Zilla Sinuany-Stern
Stream: Keynotes
Room: Virtual Room 48
Chair(s): Pascale Zaraté

MB-50: Emerging Collaborative Economics and Management under Uncertainty 3
Stream: Emerging Collaborative Economics and Management under Uncertainty
Room: Virtual Room 50
Chair(s): Gerhard-Wilhelm Weber, Sırma Zeynep Alparslan Gök

Monday, 12:30-14:00

MC-02: Robust resource allocation and scheduling
Stream: Scheduling and Project Management
Room: Bulding A, Room A5
Chair(s): Izack Cohen, Shimrit Shtern, Krzysztof Postek, Gonçalo Figueira

MC-04: Emerging Collaborative Economics and Management under Uncertainty 2
Stream: Emerging Collaborative Economics and Management under Uncertainty
Room: Bulding A, Room 3B
Chair(s): Sırma Zeynep Alparslan Gök, Michal Cerny

MC-05: Analytic Hierarchy Process
Stream: AHP/ANP
Room: Building Δ, Room Δ105
Chair(s): Konrad Kułakowski

MC-21: General papers
Stream: Descriptive and prescriptive behavioural OR studies
Room: Virtual Room 21
Chair(s): L. Alberto Franco

MC-23: Recent Advances in Derivative-free Optimization I
Stream: Derivative-free Optimization
Room: Virtual Room 23
Chair(s): Ana Luisa Custodio, Francesco Rinaldi

MC-29: Dynamics and Games 2
Stream: Dynamics and Games
Room: Virtual Room 29
Chair(s): Alberto Pinto

MC-31: Applications and Methods of Multiobjective Optimization
Stream: Multiobjective Optimization
Room: Virtual Room 31
Chair(s): Joshua Knowles

MC-32: Fair and explainable models 1
Stream: Multiple Criteria Decision Analysis
Room: Virtual Room 32
Chair(s): Miguel Couceiro, Luis Galarraga

MC-33: Multi-objective optimization sustainability-focused
Stream: Multiple Criteria Decision Analysis
Room: Virtual Room 33
Chair(s): Ana Garcia-Bernabeu

MC-34: CO problems in maritime and intermodal logistics
Stream: Combinatorial Optimization
Room: Virtual Room 34
Chair(s): Anna Sciomachen

MC-39: Routing under consideration of human factors
Stream: Routing, Logistics, Location and Freight Transportation
Room: Virtual Room 39
Chair(s): Yue SU

MC-41: Rolling Stock and Vehicle (Re)scheduling
Stream: Timetabling and public transport
Room: Virtual Room 41
Chair(s): Rowan Hoogervorst

MC-44: Machine learning and OR
Stream: Practice of OR (Making an Impact)
Room: Virtual Room 44
Chair(s): Sofiane Oussedik

MC-47: Emerging Applications in Management Science II
Stream: Emerging Applications in Portfolio Selection and Management Science
Room: Virtual Room 47
Chair(s): Alejandro Gutierrez-Alcoba

MC-48: Leen Stougie
Stream: Keynotes
Room: Virtual Room 48
Chair(s): Roel Leus

MC-49: AI4RAILS I
Stream: The 2nd International Workshop on Artificial Intelligence for RAILwayS (AI4RAILS)
Room: Virtual Room 49
Chair(s): Nikola Bešinović

MC-51: OR in Military, Defense, and International Security
Stream: OR in Military, Defense, and International Security
Room: Virtual Room 51
Chair(s): Yael Deutsch

Monday, 14:30-16:00

MD-01: Optimal Control Theory and Applications 2
Stream: Optimal Control Theory and Applications
Room: Bulding A, Amphitheatre
Chair(s): Fausto Gozzi, Maria Lavrutich

MD-02: Workforce Scheduling and Line Balancing 1
Stream: Scheduling and Project Management
Room: Bulding A, Room A5
Chair(s): Evgeny Gurevsky, Alexandre Dolgui, Simon Thevenin, Nadjib Brahimi, Carla Talens Fayos

MD-04: Organizational and Information Management 1
Stream: Organizational and Information Management
Room: Bulding A, Room 3B
Chair(s): Michal Cerny, Joanna Majchrzak

MD-05: AHP/ANP Applications
Stream: AHP/ANP
Room: Building Δ, Room Δ105
Chair(s): Rocío Poveda-Bautista

MD-22: Multi-level optimization for energy management I
Stream: Bilevel Optimization
Room: Virtual Room 22
Chair(s): Sonja Wogrin, Ana Baringo

MD-24: Optimization with machine learning surrogate models
Stream: Global Optimization
Room: Virtual Room 24
Chair(s): Alexander Mitsos, Chryssa Kappatou

MD-25: Stochastic Optimization for Robust Food-Water-Energy-Environmental Security Nexus Management
Stream: Stochastic and Robust Optimization
Room: Virtual Room 25
Chair(s): Tatiana ERMOLIEVA, Yurii Ermoliev

MD-27: Demand Management for Last-mile Logistics & Mobility
Stream: Analytics in Service Management
Room: Virtual Room 27
Chair(s): Claudius Steinhardt

MD-29: Dynamics and Games 1
Stream: Dynamics and Games
Room: Virtual Room 29
Chair(s): Alberto Pinto

MD-34: Applied Combinatorial Optimization
Stream: Combinatorial Optimization
Room: Virtual Room 34
Chair(s): Dominique de Werra

MD-35: Combinatorial Optimization in Health and Social Care I
Stream: Combinatorial Optimization
Room: Virtual Room 35
Chair(s): Helena Ramalhinho Lourenco

MD-36: EEPA 2
Stream: EURO Excellence in Practice Award
Room: Virtual Room 36
Chair(s): John Poppelaars

MD-38: Healthcare Logistics
Stream: ORAHS: OR in Health and Healthcare
Room: Virtual Room 38
Chair(s): David Barrera Ferro, Lisanne van Rijn

MD-41: Future of public transport
Stream: Timetabling and public transport
Room: Virtual Room 41
Chair(s): Dennis Huisman

MD-42: Developing sustainable supply chains
Stream: Sustainable Supply Chains
Room: Virtual Room 42
Chair(s): Cátia da Silva

MD-44: Julia: New Kid on the Block
Stream: Practice of OR (Making an Impact)
Room: Virtual Room 44
Chair(s): Joaquim Gromicho

MD-47: Emerging Collaborative Economics and Management under Uncertainty 1
Stream: Emerging Collaborative Economics and Management under Uncertainty
Room: Virtual Room 47
Chair(s): Sırma Zeynep Alparslan Gök, Gerhard-Wilhelm Weber

MD-48: Bissan Ghaddar
Stream: Keynotes
Room: Virtual Room 48
Chair(s): Gabriele Eichfelder

MD-49: AI4RAILS II
Stream: The 2nd International Workshop on Artificial Intelligence for RAILwayS (AI4RAILS)
Room: Virtual Room 49
Chair(s): Rob Goverde

MD-50: Jaap Spronk’s legacy
Stream: Memorial Session - in honour of Jaap Spronk
Room: Virtual Room 50
Chair(s): Karen Watkins, Lorenzo Peccati

MD-51: OR in Military, Defense, and International Security
Stream: OR in Military, Defense, and International Security
Room: Virtual Room 51
Chair(s): Eray Cakici

MD-63: Last minute changes 1
Stream: Last minute changes
Room: Virtual Room 63
Chair(s): Milad Elyasi

Monday, 16:30-17:30

ME-21: Coralia Cartis
Stream: Plenaries
Room: Virtual Room 21
Chair(s): Nikolaos Matsatsinis

Monday, 17:30-19:00

MF-21: Networking - career progression strategies
Stream: WISDOM Round Tables
Room: Virtual Room 21
Chair(s): Renata Mansini, Paula Carroll

MF-63: Last minute changes 2
Stream: Last minute changes
Room: Virtual Room 63
Chair(s): Ramin Raeesi

Monday, 19:30-21:00

MG-24: Real Options
Stream: Optimal Control Theory and Applications
Room: Virtual Room 24
Chair(s): Peter Kort, Marta Castellini

MG-25: Stochastic Dual Dynamic Programming
Stream: Stochastic and Robust Optimization
Room: Virtual Room 25
Chair(s): Christian Füllner, Steffen Rebennack

MG-26: Software for LP, MIP, and ML
Stream: Software for Optimization
Room: Virtual Room 26
Chair(s): Timo Berthold

MG-28: Data Mining and Statistics
Stream: Data Mining and Statistics
Room: Virtual Room 28
Chair(s): Pakize Taylan, Ioannis Tsiligkaridis

MG-29: Intelligent Decision Methods
Stream: Intelligent Decision Methods
Room: Virtual Room 29
Chair(s): Evangelos Grigoroudis

MG-30: Fairness and Game Theory
Stream: Mixed Integer Linear Programming
Room: Virtual Room 30
Chair(s): Margarida Carvalho

MG-31: new frontiers in portfolio selection
Stream: Non linear optimization in finance
Room: Virtual Room 31
Chair(s): Luiz Teixeira, Lorenzo Mercuri

MG-33: Multicriteria decision support systems
Stream: Multiple Criteria Decision Analysis
Room: Virtual Room 33
Chair(s): Athanasios Spyridakos

MG-34: Integrated problem settings I
Stream: Combinatorial Optimization
Room: Virtual Room 34
Chair(s): Stefan Voss, Gustavo Gatica

MG-35: Optimization Advances with Quantum Applications I
Stream: Combinatorial Optimization
Room: Virtual Room 35
Chair(s): Fred Glover, Gary Kochenberger, Yu Du

MG-38: Advances in Blood Supply Chain Management
Stream: ORAHS: OR in Health and Healthcare
Room: Virtual Room 38
Chair(s): Melanie Reuter-Oppermann

MG-45: Emerging optimization problems in air mobility
Stream: Specific Applications of OR (contributed)
Room: Virtual Room 45
Chair(s): Mercedes Pelegrín, Renan Spencer Trindade

MG-48: Michael Carter
Stream: Keynotes
Room: Virtual Room 48
Chair(s): Joana Matos Dias

Tuesday

Tuesday, 9:00-10:00

TA-21: Janny M.Y. Leung [IFORS Distinguished Lecture]
Stream: Plenaries
Room: Virtual Room 21
Chair(s): John Psarras

Tuesday, 10:30-12:00

TB-01: Katia Sycara
Stream: Keynotes
Room: Bulding A, Amphitheatre
Chair(s): Milosz Kadzinski

TB-05: OR in Aviation 1
Stream: OR in Aviation
Room: Building Δ, Room Δ105
Chair(s): Alexandre Jacquillat, Mattia Cattaneo

TB-21: Agent-Based Computational Management Science
Stream: Behavioral Modelling
Room: Virtual Room 21
Chair(s): Friederike Wall, Stephan Leitner

TB-22: Bilevel stochastic optimization and related topics
Stream: Bilevel Optimization
Room: Virtual Room 22
Chair(s): Matthias Claus, Johanna Burtscheidt

TB-30: MILP for energy efficiency and sustainability
Stream: Mixed Integer Linear Programming
Room: Virtual Room 30
Chair(s): Maurizio Bruglieri

TB-32: Decision aiding in resource allocation problems
Stream: Multiple Criteria Decision Analysis
Room: Virtual Room 32
Chair(s): Ozlem Karsu

TB-34: Networks and Assignment problems: properties and applications
Stream: Combinatorial Optimization
Room: Virtual Room 34
Chair(s): Ioannis Fragkos

TB-36: Asset Pricing and Portfolio management
Stream: Risk management in Finance
Room: Virtual Room 36
Chair(s): Sergio Ortobelli

TB-38: Vaccine Supply Chains
Stream: ORAHS: OR in Health and Healthcare
Room: Virtual Room 38
Chair(s): Katarzyna Gdowska

TB-39: Routing under uncertainty II
Stream: Routing, Logistics, Location and Freight Transportation
Room: Virtual Room 39
Chair(s): Natasja Sluijk

TB-44: X-Ray of the Perfect Practitioner
Stream: Practice of OR (Making an Impact)
Room: Virtual Room 44
Chair(s): Theodore Athanasopoulos

TB-45: Application of OR for Embedded Systems
Stream: Specific Applications of OR (contributed)
Room: Virtual Room 45
Chair(s): Lilia Zaourar, Lucía Bautista Bárcena

TB-46: Transportation in supply chains
Stream: Production and logistics and revenue management (contributed)
Room: Virtual Room 46
Chair(s): Philippe LACOMME

TB-47: OR and Marketing Systems
Stream: OR in Marketing
Room: Virtual Room 47
Chair(s): Ioannis Issaris

TB-48: Optimal Control in Environmental and Resource Economics
Stream: Optimal Control Theory and Applications
Room: Virtual Room 48
Chair(s): Thorsten Upmann

TB-63: Last minute changes 3
Stream: Last minute changes
Room: Virtual Room 63
Chair(s): Alexis Tsoukias

Tuesday, 12:30-14:00

TC-01: Apostolos Burnetas
Stream: Keynotes
Room: Bulding A, Amphitheatre
Chair(s): Antonis Economou

TC-02: Portfolio Selection
Stream: Risk management in Finance
Room: Bulding A, Room A5
Chair(s): Tommaso Lando

TC-04: Healthcare Services
Stream: ORAHS: OR in Health and Healthcare
Room: Bulding A, Room 3B
Chair(s): Mariusz Kaleta

TC-05: OR for Development and Emerging or Developing Countries
Stream: OR for Development, Developing Countries and Sustainable Development
Room: Building Δ, Room Δ105
Chair(s): Herman Mawengkang, Gerhard-Wilhelm Weber

TC-06: Heuristics, mathheuristics and hyperheuristics
Stream: Heuristic Optimization
Room: Building Δ, Room Δ103
Chair(s): Patrick Huber

TC-22: Nash equilibria in Stackelberg models
Stream: Bilevel Optimization
Room: Virtual Room 22
Chair(s): Francesco Caruso, Jacqueline Morgan

TC-23: Derivative-free Optimization: Methods and Applications in Industrial Problems
Stream: Derivative-free Optimization
Room: Virtual Room 23
Chair(s): Riccardo Pellegrini, Matteo Diez

TC-28: The Role of Mathematical Optimization in Data Science I
Stream: Mathematical Optimization and Data Science
Room: Virtual Room 28
Chair(s): Claudio Gambella

TC-33: Business Analytics I
Stream: Business Analytics
Room: Virtual Room 33
Chair(s): Kristof Coussement, Philipp Borchert

TC-34: Optimization Topics in Sustainable Logistics
Stream: Combinatorial Optimization
Room: Virtual Room 34
Chair(s): Erwin Pesch, Alena Otto, Nora Dörmann

TC-44: OR in the Cloud
Stream: Practice of OR (Making an Impact)
Room: Virtual Room 44
Chair(s): Waldemar Kocjan, Susanne Heipcke

TC-45: OR in Manufacturing and Digital Twins 2
Stream: Specific Applications of OR (contributed)
Room: Virtual Room 45
Chair(s): Pavlos Eirinakis

TC-50: AI4RAILS IV
Stream: The 2nd International Workshop on Artificial Intelligence for RAILwayS (AI4RAILS)
Room: Virtual Room 50
Chair(s): Rob Goverde

TC-63: Last minute changes 4
Stream: Last minute changes
Room: Virtual Room 63
Chair(s): Georgia Ayfantopoulou , Georgia Ayfantopoulou

Tuesday, 14:30-16:00

TD-04: Humanitarian supply chains
Stream: Humanitarian Operations
Room: Bulding A, Room 3B
Chair(s): Mehdi Hakimifar

TD-05: OR in Agriculture
Stream: Specific Applications of OR in Agriculture, Forestry and Fisheries
Room: Building Δ, Room Δ105
Chair(s): LluisM Pla

TD-06: Large scale optimization II
Stream: Big Data and Optimization
Room: Building Δ, Room Δ103
Chair(s): Natasa Krejic

TD-07: Network design and facility location problems
Stream: Routing, Logistics, Location and Freight Transportation
Room: Building Δ, Room Δ102
Chair(s): Ebrahim Mohammadi

TD-21: General papers
Stream: Soft OR and Problem Structuring Methods
Room: Virtual Room 21
Chair(s): Chris Smith

TD-22: Bilevel optimization in investment, planning and production
Stream: Bilevel Optimization
Room: Virtual Room 22
Chair(s): Francisco Benita, Stefano Nasini

TD-24: Vector and Set Optimization III
Stream: Vector and Set Optimization
Room: Virtual Room 24
Chair(s): Miguel Sama, Enrico Miglierina

TD-29: AI - Big Data for Decison Making
Stream: AI and Decision Making
Room: Virtual Room 29
Chair(s): Fatima Dargam

TD-30: MILP algorithms for routing problems II
Stream: Mixed Integer Linear Programming
Room: Virtual Room 30
Chair(s): Maria Battarra, Gunes Erdogan, Reza Shahin

TD-31: DSS Applications -3
Stream: DSS
Room: Virtual Room 31
Chair(s): Jason Papathanasiou

TD-33: Health Analytics
Stream: Business Analytics
Room: Virtual Room 33
Chair(s): Richard Weber

TD-35: Pension risk management
Stream: Actuarial modeling and risk management
Room: Virtual Room 35
Chair(s): Susanna Levantesi

TD-36: Dynamical Models in Sustainable Development I
Stream: Dynamical Models in Sustainable Development
Room: Virtual Room 36
Chair(s): Pierre Kunsch

TD-38: Dynamical Systems and Mathematical Modelling in OR 2
Stream: Dynamical Systems and Mathematical Modeling in OR
Room: Virtual Room 38
Chair(s): Margarida Catalão-Lopes

TD-39: Synchronized multi-stakeholder freight transportation systems
Stream: Routing, Logistics, Location and Freight Transportation
Room: Virtual Room 39
Chair(s): Teodor Gabriel Crainic, Ioana Bilegan, Tayeb OULAD KOUIDER

TD-41: Crew Planning & Covid
Stream: Timetabling and public transport
Room: Virtual Room 41
Chair(s): Dennis Huisman

TD-42: MDPs and related fields
Stream: Stochastic Dynamic Programming
Room: Virtual Room 42
Chair(s): Odysseas Kanavetas, Flora Spieksma

TD-45: OR in Manufacturing and Digital Twins 1
Stream: Specific Applications of OR (contributed)
Room: Virtual Room 45
Chair(s): Pavlos Eirinakis

TD-48: Production planning and Lot-sizing
Stream: Lot Sizing, Lot Scheduling and Production Planning
Room: Virtual Room 48
Chair(s): Safia Kedad-Sidhoum, PAULA METZKER SOARES

TD-50: AI4RAILS V
Stream: The 2nd International Workshop on Artificial Intelligence for RAILwayS (AI4RAILS)
Room: Virtual Room 50
Chair(s): Zhiyuan Lin

TD-51: OR in Aviation 3
Stream: OR in Aviation
Room: Virtual Room 51
Chair(s): Thomas Hagspihl

TD-53: Modelling tools I
Stream: Software for Optimization
Room: Virtual Room 53
Chair(s): Susanne Heipcke

TD-54: Data Science and Analytics - Methodology II
Stream: Data Science and Analytics (contributed)
Room: Virtual Room 54
Chair(s): Annabella Astorino

TD-55: Data Science and Optimization
Stream: EURO Working Group Data Science meets Optimisation
Room: Virtual Room 55
Chair(s): Patrick De Causmaecker, Daniel Karapetyan, Ender Özcan

TD-58: COVID-19
Stream: ORAHS: OR in Health and Healthcare
Room: Virtual Room 58
Chair(s): Roberto Aringhieri

TD-62: Judit Lienert
Stream: Keynotes
Room: Virtual Room 62
Chair(s): Raimo P. Hämäläinen

Tuesday, 16:30-18:00

TE-02: New Perspectives in Queues
Stream: Performance Evaluation of Queues
Room: Bulding A, Room A5
Chair(s): Antonio Castellanos

TE-06: Topics in Combinatorial Optimization II
Stream: Combinatorial Optimization
Room: Building Δ, Room Δ103
Chair(s): Silvano Martello, Paolo Toth

TE-07: Modeling Decisions with AI
Stream: AI and Decision Making
Room: Building Δ, Room Δ102
Chair(s): Nikolaos Doukas, Angelos Mitretodis

TE-24: Vector and Set Optimization IV
Stream: Vector and Set Optimization
Room: Virtual Room 24
Chair(s): Ernest Quintana, Lidia Huerga

TE-27: Large scale optimization I
Stream: Big Data and Optimization
Room: Virtual Room 27
Chair(s): Natasa Krejic

TE-28: Data Science in Marketing and Consumer Behavior
Stream: Mathematical Optimization and Data Science
Room: Virtual Room 28
Chair(s): Burcin Bozkaya

TE-29: Modeling Decisions with Artificial Intelligence
Stream: AI and Decision Making
Room: Virtual Room 29
Chair(s): Pascale Zaraté

TE-30: MILP in logistics
Stream: Mixed Integer Linear Programming
Room: Virtual Room 30
Chair(s): Daniel Rehfeldt

TE-31: Game Theory and Operations Management 3
Stream: Game Theory and Operations Management
Room: Virtual Room 31
Chair(s): Daniel Granot, Frieda Granot

TE-33: Prescriptive Analytics and Machine Learning
Stream: Business Analytics
Room: Virtual Room 33
Chair(s): Sebastian Maldonado

TE-35: Game Theory, Solutions and Structures I
Stream: Game Theory, Solutions and Structures
Room: Virtual Room 35
Chair(s): Encarnación Algaba

TE-38: Partnerships in medical and pharmaceutical operations during the COVID-19 pandemic
Stream: Humanitarian Operations
Room: Virtual Room 38
Chair(s): Fuminori Toyasaki

TE-39: Healthcare logistics
Stream: Routing, Logistics, Location and Freight Transportation
Room: Virtual Room 39
Chair(s): imadeddine aziez

TE-41: Mobility Algorithms and Services
Stream: Timetabling and public transport
Room: Virtual Room 41
Chair(s): Chistos Zaroliagis

TE-46: Data Envelopment Analysis
Stream: Data Envelopment Analysis and Performance Measurement
Room: Virtual Room 46
Chair(s): Andreas Georgiou

TE-47: MINLP Software
Stream: Mixed-Integer Nonlinear Optimization
Room: Virtual Room 47
Chair(s): Ruth Misener, Jan Kronqvist

TE-52: Addressing Uncertainty in Climate Policy
Stream: OR in Climate Policy and Planning
Room: Virtual Room 52
Chair(s): Alexandros Nikas, Haris Doukas

TE-58: Optimization for Cancer Treatment
Stream: ORAHS: OR in Health and Healthcare
Room: Virtual Room 58
Chair(s): Joana Matos Dias, Humberto Rocha

TE-60: Cutting and packing applications I
Stream: Cutting and Packing
Room: Virtual Room 60
Chair(s): Maria Teresa Alonso Martínez

TE-61: Queues with Strategic Customers I
Stream: Queues with Strategic Customers
Room: Virtual Room 61
Chair(s): Antonis Economou, Olga Bountali, Athanasia Manou

TE-62: Juan Miguel Morales González
Stream: Keynotes
Room: Virtual Room 62
Chair(s): Dolores Romero Morales

Tuesday, 18:30-20:00

TF-02: Game Theory, Solutions and Structures II
Stream: Game Theory, Solutions and Structures
Room: Bulding A, Room A5
Chair(s): Juan Tejada

TF-05: Optimizing the energy transition (onsite)
Stream: Emerging technical and financial aspects of energy problems
Room: Building Δ, Room Δ105
Chair(s): Ruth Dominguez

TF-23: Applications of Optimization in Engineering II
Stream: Engineering Optimization
Room: Virtual Room 23
Chair(s): Kevin-Martin Aigner

TF-26: Linear complementarity problems and their applications
Stream: Nonlinear Optimization
Room: Virtual Room 26
Chair(s): Marianna E.-Nagy, Petra Renáta Rigó

TF-27: Robust, federated, and distributed learning
Stream: Big Data and Optimization
Room: Virtual Room 27
Chair(s): Dusan Jakovetic

TF-28: Methods for Learning from Data
Stream: Mathematical Optimization and Data Science
Room: Virtual Room 28
Chair(s): James Brooks, José Dulá

TF-31: Game Theory and Operations Management 2
Stream: Game Theory and Operations Management
Room: Virtual Room 31
Chair(s): Ana Meca, Alejandro Saavedra-Nieves

TF-34: Optimization Advances with Quantum Applications II
Stream: Combinatorial Optimization
Room: Virtual Room 34
Chair(s): Fred Glover, Gary Kochenberger, Yu Du

TF-35: OR and Analytics Education
Stream: OR Education Initiatives
Room: Virtual Room 35
Chair(s): Maria Antónia Carravilla, José Fernando Oliveira, Kseniia Ilchenko

TF-36: Credit Risk Management
Stream: Risk management in Finance
Room: Virtual Room 36
Chair(s): Davide Radi, Andrea Perchiazzo

TF-38: Health-care resource planning during pandemics and disasters
Stream: Humanitarian Operations
Room: Virtual Room 38
Chair(s): Burcu Balcik, Evrim Didem Gunes

TF-39: Pickup and delivery problems
Stream: Routing, Logistics, Location and Freight Transportation
Room: Virtual Room 39
Chair(s): Yannis (Ioannis) Marinakis

TF-40: Workforce Scheduling and Line Balancing 2
Stream: Scheduling and Project Management
Room: Virtual Room 40
Chair(s): Alexander Benavides

TF-41: Supply chain strategy II
Stream: Production and logistics and revenue management (contributed)
Room: Virtual Room 41
Chair(s): Masoumeh Kazemi Zanjani, Hoora Katoozian

TF-44: OR v COVID in 5 minutes
Stream: Practice of OR (Making an Impact)
Room: Virtual Room 44
Chair(s): Ruth Kaufman

TF-47: MINLP for Energy Networks
Stream: Mixed-Integer Nonlinear Optimization
Room: Virtual Room 47
Chair(s): Marius Roland

TF-48: Lot-sizing
Stream: Lot Sizing, Lot Scheduling and Production Planning
Room: Virtual Room 48
Chair(s): Nabil Absi

TF-49: Queues, random walks and related models: Methods & Applications
Stream: Performance Evaluation of Queues
Room: Virtual Room 49
Chair(s): Ioannis Dimitriou

TF-50: Energy Services in Buildings and Communities
Stream: OR for intelligent Energy Services
Room: Virtual Room 50
Chair(s): Zoi Mylona, Eleni Kanellou

TF-58: Home Health Care
Stream: ORAHS: OR in Health and Healthcare
Room: Virtual Room 58
Chair(s): Melanie Reuter-Oppermann

TF-60: Exact methods for cutting and packing problems
Stream: Cutting and Packing
Room: Virtual Room 60
Chair(s): Jean-François Côté

TF-63: YoungWomen4OR - Graphs, Networks and Transport
Stream: YoungWomen4OR
Room: Virtual Room 63
Chair(s): Annunziata Esposito Amideo

Wednesday

Wednesday, 8:30-10:00

WA-02: Multicriteria Decision Aid Applications
Stream: Multiple Criteria Decision Analysis
Room: Bulding A, Room A5
Chair(s): Athanasios Spyridakos

WA-03: Topics in Combinatorial Optimization III
Stream: Combinatorial Optimization
Room: Bulding A, Room 3A
Chair(s): Heinrich Kuhn

WA-04: Routing applications - onsite
Stream: Routing, Logistics, Location and Freight Transportation
Room: Bulding A, Room 3B
Chair(s): farzaneh Rajabighamchi, Anne-Laurence Hulot

WA-05: Public transport I
Stream: Timetabling and public transport
Room: Building Δ, Room Δ105
Chair(s): Pieter Vansteenwegen

WA-07: DEA applications in education
Stream: Data Envelopment Analysis and Performance Measurement
Room: Building Δ, Room Δ102
Chair(s): Giovanna D'Inverno

WA-23: Quadratic Assignment and Layout Problems
Stream: Engineering Optimization
Room: Virtual Room 23
Chair(s): Philippe Codognet

WA-28: Machine Learning and Optimization: new challenges, applications and objectives I
Stream: Mathematical Optimization and Data Science
Room: Virtual Room 28
Chair(s): M. Asuncion Jimenez-Cordero

WA-29: DSS - Applications - 2
Stream: DSS
Room: Virtual Room 29
Chair(s): Jason Papathanasiou

WA-30: Mixed Integer Linear Programming for transportation problems II
Stream: Mixed Integer Linear Programming
Room: Virtual Room 30
Chair(s): Carlo Mannino, Giorgio Sartor

WA-32: Urban and Territorial Planning in MCDA 2
Stream: Multiple Criteria Decision Analysis
Room: Virtual Room 32
Chair(s): Isabella Lami

WA-33: Financial models
Stream: New challenges for financial modelling
Room: Virtual Room 33
Chair(s): Francesco Cesarone

WA-34: Integrated problem settings II
Stream: Combinatorial Optimization
Room: Virtual Room 34
Chair(s): Stefan Voss, Lin Xie, Natalia Kliewer

WA-38: Optimization Models in Humanitarian Logistics
Stream: Humanitarian Operations
Room: Virtual Room 38
Chair(s): Sibel Salman

WA-41: Warehousing and port terminal planning
Stream: Production and logistics and revenue management (contributed)
Room: Virtual Room 41
Chair(s): Consuelo Parreño-Torres

WA-42: New Problems and Methods in Epidemiology
Stream: Stochastic Dynamic Programming
Room: Virtual Room 42
Chair(s): Javier Cabrera, Michael Katehakis

WA-47: Mixed-Integer equilibrium/complementarity problems
Stream: Mixed-Integer Nonlinear Optimization
Room: Virtual Room 47
Chair(s): Marina Leal Palazón, Steven Gabriel

WA-50: Artificial Intelligence (AI) Research and Applications in Major Industries
Stream: OR for intelligent Energy Services
Room: Virtual Room 50
Chair(s): Spyridon Mouzakitis, Haris Doukas

WA-52: Financing Clean Energy
Stream: OR in Climate Policy and Planning
Room: Virtual Room 52
Chair(s): Charikleia Karakosta, Haris Doukas

WA-58: Operating Room Planning and ICU Management
Stream: ORAHS: OR in Health and Healthcare
Room: Virtual Room 58
Chair(s): Janis Sebastian Neufeld

WA-60: 2D cutting and packing problems
Stream: Cutting and Packing
Room: Virtual Room 60
Chair(s): Francisco Parreño

WA-62: Mirjana Kljajić Borštnar
Stream: Keynotes
Room: Virtual Room 62
Chair(s): Sarah Fores

Wednesday, 10:30-12:00

WB-06: Public transport II
Stream: Timetabling and public transport
Room: Building Δ, Room Δ103
Chair(s): Pieter Vansteenwegen

WB-24: Linear Programming
Stream: Continuous optimization (contributed)
Room: Virtual Room 24
Chair(s): Chinchet Boonmalert, Panthira Jamrunroj

WB-28: The Role of Mathematical Optimization in Data Science III
Stream: Mathematical Optimization and Data Science
Room: Virtual Room 28
Chair(s): Reka Agnes Kovacs

WB-33: Complex networks for finance
Stream: New challenges for financial modelling
Room: Virtual Room 33
Chair(s): Rosanna Grassi

WB-34: (AIRO) Young Researchers in OR
Stream: Combinatorial Optimization
Room: Virtual Room 34
Chair(s): Martina Fischetti, Lavinia Amorosi

WB-38: Equitable and sustainable Covid-19 vaccine distribution
Stream: Humanitarian Operations
Room: Virtual Room 38
Chair(s): Burcu Balcik, Hossein Baharmand

WB-41: Inventory management
Stream: Production and logistics and revenue management (contributed)
Room: Virtual Room 41
Chair(s): Tal Avinadav

WB-44: Fast and furious: lightning talks
Stream: Practice of OR (Making an Impact)
Room: Virtual Room 44
Chair(s): Ruth Kaufman

WB-47: MINLP Algorithms and Machine Learning
Stream: Mixed-Integer Nonlinear Optimization
Room: Virtual Room 47
Chair(s): Ivo Nowak

WB-50: Decision Support for Intelligent Energy Management
Stream: OR for intelligent Energy Services
Room: Virtual Room 50
Chair(s): Vangelis Marinakis, Massimo Bertoncini, Antonello Monti

WB-55: Integrating machine learning in optimization methods I
Stream: EURO Working Group Data Science meets Optimisation
Room: Virtual Room 55
Chair(s): Kevin Tierney

WB-60: Real-world applications of cutting, packing and scheduling
Stream: Cutting and Packing
Room: Virtual Room 60
Chair(s): Dario Vezzali

Wednesday, 12:30-14:00

WC-03: Combinatorial Optimization in Health and Social Care II
Stream: Combinatorial Optimization
Room: Bulding A, Room 3A
Chair(s): Helena Ramalhinho Lourenco

WC-07: Cutting and packing applications II
Stream: Cutting and Packing
Room: Building Δ, Room Δ102
Chair(s): Amalia Nikolopoulou

WC-23: Expansion Problems in Energy Systems
Stream: Engineering Optimization
Room: Virtual Room 23
Chair(s): Christine Tawfik

WC-27: OR in RNA modeling
Stream: OR in Computational Biology, Bioinformatics and Medicine
Room: Virtual Room 27
Chair(s): Maciej Antczak

WC-31: Influence maximization in (social) networks
Stream: Network Optimization
Room: Virtual Room 31
Chair(s): Michael Kahr

WC-37: EJOR: policy, facts and highlights
Stream: OR Journals
Room: Virtual Room 37
Chair(s): Roman Slowinski

WC-39: Emerging Research on Education, Competences and Labor Markets 2
Stream: Emerging Research on Education, Competences and Labor Markets
Room: Virtual Room 39
Chair(s): Marek Goliński, Małgorzata Spychała

WC-40: Governance Analytics
Stream: Governance Analytics
Room: Virtual Room 40
Chair(s): Cathal MacSwiney Brugha

WC-41: OR Meets Computation 1
Stream: OR Meets Computation
Room: Virtual Room 41
Chair(s): Burcu Gürbüz, Aydin Teymourifar

WC-44: Technique tasters
Stream: Practice of OR (Making an Impact)
Room: Virtual Room 44
Chair(s): SHARON FEELY

WC-45: Forecasting and Pricing in Retail
Stream: Demand and Supply in Consumer Goods and Retail
Room: Virtual Room 45
Chair(s): Winfried Steiner

WC-48: Modelling of Energy Markets (online)
Stream: Emerging technical and financial aspects of energy problems
Room: Virtual Room 48
Chair(s): Maria Teresa Vespucci

WC-50: Algorithms in Nonlinear Optimization
Stream: Continuous optimization (contributed)
Room: Virtual Room 50
Chair(s): Jennifer Erway, Apostolos Chalkis

WC-62: Ruth Misener
Stream: Keynotes
Room: Virtual Room 62
Chair(s): Gabriele Eichfelder

Wednesday, 14:30-16:00

WD-01: Georg Pflug
Stream: Keynotes
Room: Bulding A, Amphitheatre
Chair(s): Rita D'Ecclesia

WD-03: OR Meets Computation 2
Stream: OR Meets Computation
Room: Bulding A, Room 3A
Chair(s): Burcu Gürbüz, Arnaud Knippel

WD-24: DEA applications to Sustainability and Development
Stream: Data Envelopment Analysis and Performance Measurement
Room: Virtual Room 24
Chair(s): Konstantinos Soukakos

WD-26: Fair Machine Learning
Stream: Ethics in Analytics
Room: Virtual Room 26
Chair(s): Phebe Vayanos, Paula Carroll

WD-27: Vehicle routing II
Stream: Combinatorial Optimization
Room: Virtual Room 27
Chair(s): Mikael Rönnqvist

WD-28: The Role of Mathematical Optimization in Data Science II
Stream: Mathematical Optimization and Data Science
Room: Virtual Room 28
Chair(s): Víctor Blanco

WD-30: Disaster and Crisis Management
Stream: Disaster and Crisis Management
Room: Virtual Room 30
Chair(s): Joana Matos Dias

WD-32: Robust ordinal regression
Stream: Multiple Criteria Decision Analysis
Room: Virtual Room 32
Chair(s): Salvatore Greco

WD-34: Multiobjective Combinatorial Optimization
Stream: Combinatorial Optimization
Room: Virtual Room 34
Chair(s): Matthias Ehrgott

WD-36: Game Theory, Solutions and Structures VI
Stream: Game Theory, Solutions and Structures
Room: Virtual Room 36
Chair(s): Marco Dall'Aglio

WD-37: Routing problems with loading constraints
Stream: Cutting and Packing
Room: Virtual Room 37
Chair(s): Jean-François Côté

WD-39: Emerging Research on Education, Competences and Labor Markets 1
Stream: Emerging Research on Education, Competences and Labor Markets
Room: Virtual Room 39
Chair(s): Małgorzata Spychała, Marek Goliński

Wednesday, 16:30-17:30

WE-01: Perspectives on the Role of Analysis in High-level Political Decisions
Stream: Plenaries
Room: Bulding A, Amphitheatre
Chair(s): Rudolf Vetschera

Wednesday, 17:30-19:00

WF-01: Closing Session
Stream: Opening and Closing
Room: Bulding A, Amphitheatre
Chair(s): Rudolf Vetschera, Nikolaos Matsatsinis